תפריט סגור

אייקידו – סיידוקאן

אייקידו היא אומנות לחימה יפנית שפותחה על ידי מורייהי אאושיבה (1963-1883). מקורות האייקידו הם ג'וג'יטסו – אומנות הלחימה של הסמוראים ביפן- ואומנויות לחימה יפניות מסורתיות אחרות. אאושיבה שילב
ופיתח אומנויות לחימה אלו במטרה להפיק מהן אומנות לחימה שתתמודד עם התקפות שונות תוך השתלבות המגן עם ההתקפה, השתלטות מהירה על התוקף באמצעות ריתוק או הטלה והימנעות מפגיעה בו. מכאן גם משמעות השם: איי- התאמה, הרמוניה; קי – כוח מניע, אנרגיה; דו – דרך, אורח – הדרך להשתלבות ולהתאמה עם האנרגיה. האימון באייקידו כולל הגנה מפני מגוון התקפות – אגרופים, בעיטות, לפיתות, התקפות סכין, חרב ומקל, מול תוקף אחד או יותר.

 

סנסאי ד"ר יונתן שגיב בסרטון על אומנות האייקידו

סיידוקאן אייקידו הוא סגנון אייקידו שנוסד (1981) על ידי רודריק קובייאשי בלוס אנג'לס, ארה"ב. סגנון זה מתאפיין בתנועות קצרות, פשוטות, טבעיות ויעילות. משמעות השם 'סיידוקאן' הוא סיי – כנה, אמיתי ורציני; דו – דרך, אורח; קאן – מבנה, היכל. כלומר, המקום ללימוד הדרך הכנה האמתית והרצינית של אייקידו. ואמנם, בסיידוקאן אייקידו ניתן דגש על החשיבות שבחיפוש האמת יסודית והעמוקה של אייקידו תוך התאמה לאורח החיים המודרני ולחיי היום-יום. 


בסרטון זה מספר קטעים של מייסד האייקידו – מורייהי אאושיבה וכמה מבכירי תלמידיו: גוזו שיודה, קואיצ'י טוהיי, קישומארו אאושיבה ומוריהירו סייטו. חלק מתלמידים אלו שימרו את דרכו של המייסד וחלק המשיכו לפתח את האייקידו גם לאחר פטירתו.

מגוון טכניקות באייקידו שהוצגו על ידי קואיצ'י טוהיי (שקטע קצר שלו מובא בסרטון הקודם), בפלורידה ארה"ב. טוהיי סנסאיי תרם להפצת האייקידו בארה"ב ופיתח שיטות הוראה ולימוד באייקידו שהקלו על קליטתו ותרגולו במערב. מבין תלמידיו הבכירים היה קובייאשי סנסאיי, מייסד סיידוקאן אייקידו.

 

סטיבן סיגל – אחד מאומני האייקידו המפורסמים ביותר, בעיקר בזכות סרטי הפעולה שבהם השתתף. סרטון הדגמה זה צולם בטוקיו, יפן בשנת 1996. סטיבן סיגל היה תלמיד של טוהיי סנסאיי, ובין הלא-יפנים הראשונים שהורשו ללמד אייקידו ביפן.

הדגמת השתלטות על תוקף חמוש בסכין. המדגים הוא סנסאיי דאג וואדל, מבכירי סיידוקאן אייקידו בעולם. הסרטון צולם בישראל, באחד מביקוריו האחרונים. דאג וואדל היה תלמיד של קוביאשי סנסאיי – מייסד סיידוקאן אייקידו, וכיום מלמד בדרום קרוליינה.